poprzednie zamknij następne
Trening wzmacniający samodzielność, kreatywność i skuteczność
kwiecień - czerwiec 2018
Wiosenne miesiące sprzyjały intensywnemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Pracownia artystyczna z powodzeniem zaczęła funkcjonować w plenerze, gdyż nic tak nie rozwija wyobraźni i wrażliwości, jak kontakt z budzącą się do życia przyrodą. Podczas spacerów zbieraliśmy rosnące na łąkach kwiaty, które następnie samodzielnie zasuszyliśmy, aby w przyszłości zrobić z nich kreatywne prace plastyczne.Długie spacery doprowadziły nas aż do parku miejskiego, gdzie odkryliśmy siłownię plenerową. Ćwiczyliśmy tam motorykę dużą - silę, szybkość, zwinność i wytrzymałość. Silwoterapia połączona z ruchem pomagała nam wyciszyć się emocjonalnie, a także szukać inspiracji malarskich.Prawdziwy renesans przeżywa u nas pirografia – wielu z nas chętnie doskonaliło się w tej technice, o czym świadczą powstałe dzieła.W chłodniejsze dni chętnie wykonywaliśmy różne ozdoby, zdobiliśmy przedmioty użytkowe. Poczucie sprawstwa i skuteczności, wypływające z kreatywnych, samodzielnych działań było dla nas źródłem satysfakcji i zadowolenia z siebie.
Dużym powodzeniem cieszyły się tez różnorodne mozaiki, wykonywane wieloma technikami. Popularnym materiałem plastycznym były też masy plastyczne oraz koraliki, które pozwalały nam ćwiczyć motorykę małą.Rozwijaliśmy umiejętność pracy zespołowej podczas zajęć w pracowni komputerowej. Uczyliśmy się szacunku wobec siebie nawzajem, respektowania skupienia i koncentracji poczas korzystania z komputera . Staraliśmy się zachowywać ciszę, gdy było to konieczne. Wyrażaliśmy własne zdanie wobec prac plastycznych stworzonych przez nas za pomocą programu PAINT. Wspólnie oglądaliśmy filmy , dyskutowaliśmy potem na ich temat. Staraliśmy się otwarcie wyrażać swoje myśli. Pisaliśmy w programie WORD. Uczyliśmy się prosić o pomoc w korzystaniu z wyszukiwarki internetowej .Doskonaliliśmy zdobyte wcześniej umiejętności . Korzystaliśmy z zasobów You Tube , gdzie uczyliśmy się techniki rysowania pastelami i innych technik plastycznych.


Lipiec – wrzesień 2018
W naszej domowej „Kopalni Talentów” praca  przez cały czas trwała. Głównym tematem naszych zajęć było „Patrzę za okno i widzę, czyli jak widzimy lato dookoła nas” Oglądanie przyrody odbywało się podczas wspólnych wyjść na dwór.
Wrzesień to czas intensywnych prac na wystawę, która odbyła się przy okazji naszego domowego Święta.

Miesiąc wrzesień był dla nas czasem występów na Festiwalach. Wymagało to od nas nauki samodzielności na scenie, kreatywności w ubiorze czy tańcu, uczyliśmy się tak skutecznej komunikacji z widownią.

Październik – grudzień 2018
Za oknami piękna, polska jesień. W naszych wyobraźniach również. Na zajęciach na różne sposoby przedstawialiśmy jak wygląda „Moja Pani Jesień”. Pomysłów było wiele, jednak to co znaleźliśmy za oknem nadało szczególnego uroku naszym dziełom…Czas jesienno – zimowy upłyną nam na przygotowywaniu się do Świąt Bożego Narodzenia. Robiliśmy ozdoby świąteczne, którymi chcieliśmy przystroić nasz dom…


Oraz inne prace o tematyce świątecznej , ubieraliśmy choinki i przygotowaliśmy szopkę.Wspólnie przygotowywaliśmy scenografię i stroje do przedstawienia bożonarodzeniowego pt. ”Czwarty Król”, które pomogło nam przeżyć duchowy wymiar Świąt.


Styczeń – marzec 2019
Nowy Rok 2019 r. rozpoczęliśmy od zorganizowania balu karnawałowego. Przygotowywaliśmy piękne, kolorowe, starannie wykonane maski. Zaprojektowaliśmy dekoracje, które zostały przygotowane w pracowniach. Korzystaliśmy z propozycji odszukanych w internecie, także przeglądając zdjęcia archiwalne. Mieszkańcy byli bardzo zaangażowani. Wspólnie pracując uczyliśmy się wzajemnej komunikacji, dzielenia się spostrzeżeniami, przyjmowania krytycznej oceny, kształtowaliśmy poczucie piękna i estetyki . Do wspólnego działania staraliśmy się zachęcić także osoby, które nie zawsze angażują się do wspólnego działania.  W poszukiwaniu potrzebnych materiałów wybraliśmy się na spacer a także na wspólne zakupy.  Bal był ogromną radością. Dobrze bawiliśmy się wszyscy, zorganizowane zabawy i konkursy dostarczyły wielu wrażeń i przeżyć, którymi długo będziemy mogli dzielić się i cieszyć.
Jak co roku w styczniu w naszym Domu odbył się IV Domowy Przegląd Kolęd. Zarówno podczas przygotowań jak i występu ćwiczyliśmy umiejętności szkolne, kreatywność, samodzielność i skuteczność.

2018-07-30 14:11:54 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy