poprzednie zamknij następne
Trening usamodzielniający w zakresie funkcjonowania w środowisku społecznym
kwiecień - czerwiec 2018
Doskonalą okazją do radzenia sobie w określonych sytuacjach społecznych były spacery. Pozwalały nam ćwiczyć orientację w terenie oraz poruszanie się w bliższej i dalszej okolicy. Stwarzały też możliwość przypadkowych spotkań,  podczas których ćwiczyliśmy posługiwanie się formami grzecznościowymi oraz umiejętność przestrzegania przepisów i norm społecznych. W Parku chętnie graliśmy w szachy. Podczas tej zabawy uczyliśmy się współpracy w grupie i zespołowego wykonywania zadań, wspólnego rozwiązywania problemów, pomagania i wspierania innych.


Na zajęciach w pracowni komputerowej rozwijaliśmy umiejętność nawiązywania i budowania relacji z innymi pisząc listy , korzystając z aplikacji Messenger, drukowaliśmy stworzone przez siebie tabele dyżurów. Rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, o higienie pracy z komputerem.
Oglądaliśmy filmy, mogliśmy potem rozmawiać, uczyć się zadawania pytań, wyrażania własnego zdania, umiejętności rozumienia innych. Dbaliśmy o porządek w pracowni. 


Wiosna nie tylko pojawiła się w kalendarzu ale i zawitała do pracowni kulinarnej.
Wyjścia na zakupy były prawdziwą przyjemnością.


Nowością były pogadanki na temat  ziół. Mówiliśmy  zarówno o  ich walorach smakowych jak i leczniczych oraz o ich zastosowaniu w kuchni. Na zajęciach praktycznych sadziliśmy zioła w doniczkach.


Jednym z ważniejszych tematów „Wiosna w kuchni” były warzywa i ich dietetyczne zastosowanie.


Przygotowywanie potraw w pracowni wymagało od uczestników zajęć rozwijania umiejętności pomagania i wspierania innych, dbałości o czystość i higienę oraz współpracy w grupie i zespołowego wykonywania zadań.

Lipiec – wrzesień 2018
Lato to czas upałów dlatego w pracowni kulinarnej mieliśmy dużo ciekawych pogadanek na temat „Jak zdrowo się odżywiać i ile pić płynów, aby przetrwać lato”.
Uczyliśmy się robienia zdrowych i delikatnych sałatek oraz pysznych lemoniad z letnich owoców.
We wrześniu omawialiśmy owoce typowe dla jesieni takie jak:  śliwki, gruszki, jabłka.
Wiele radości sprawiła nam wspólna praca podczas przygotowywania i pieczenia ciast z ich użyciem.
Ćwiczyliśmy nie tylko zdrowe nawyki żywieniowe ale również zasady higieny i dbałość o czystość w pracowni.


Okres wakacyjny sprzyjał relaksowi także w pracowni komputerowej. Korzystaliśmy z szerokiej oferty muzycznej proponowanej przez YOU TUBE. Uczyliśmy się wakacvjnych piosenek, przygotowywaliśmy piosenki pielgrzymkowe.
Uczyliśmy się skanować, drukować i pisać w programie WORD. Mieszkańcy obdarzeni talentem plastycznym korzystali z programu PAINT a także z tutoriali dotyczących rysowania i malowania i  wykonywania prac plastycznych różnymi technikami .
Oglądaliśmy filmy fabularne, przeglądaliśmy zdjęcia archiwalne  z życia Domu . Uczyliśmy się przesyłać je  na pocztę internetową oraz zapisywać je na urządzenia przenośne.
Rozmawialiśmy na temat bezpiecznego i higienicznego korzystania z komputera.  Dbaliśmy o porządek w pracowni. Uczyliśmy się wzajemnej życzliwości, tolerancji i współpracy. Dbaliśmy o sprzęt i estetykę pracowni.


Październik – grudzień 2018
W ostatnich miesiącach jesienno zimowych ćwiczyliśmy umiejętności ekonomiczne. Tworzyliśmy listę zakupów wykorzystując gazetki sklepowe. Uwzględniając promocje i nasze potrzeby. Uczyliśmy się poruszania po sklepie poszczególnymi działami takimi jak: nabiał, warzywa, owoce itp. Mając podane ceny produktów od razu ćwiczyliśmy umiejętności matematyczne.Na zajęciach kulinarnych poznawaliśmy nowe zdrowe przekąski, które przygotowywaliśmy dla mieszkańców  Domu w ramach drugich śniadań. I tak oto nasi współmieszkańcy mogli posmakować świeżutkich pszennych bułeczek czy tortilli z warzywami.

W miesiącu grudniu w naszej pracowni kulinarnej nie mogło również zabraknąć przygotowywania pierników, które jak co roku zasiliły nasze stoły podczas świątecznego spotkania. Podczas ozdabiania pierników uczestnicy mieli okazję poćwiczyć kreatywność.W pracowni komputerowej po wakacjach zgrywaliśmy zrobione latem zdjęcia, segregowaliśmy je tematycznie, wspominaliśmy wakacyjny odpoczynek i dzieliliśmy się doświadczeniami związanymi z wyjazdami, pielgrzymką na Jasną Górę, pobytem z rodzinami. Korzystaliśmy z możliwości wysyłania zdjęć rodzinom i przyjaciołom za pośrednictwem poczty internetowej i komunikatorów takich jak messenger. Pisaliśmy w programie WORD wakacyjne wspomnienia, które umieściliśmy na gazetce domowej. W programie PAINT rysowaliśmy swoje  wspomnienia.
W okresie Wszystkich Świętych szukaliśmy filmów o swoich patronach, oglądaliśmy je na You Tube. Wykorzystywaliśmy zdobytą wiedzę , by rozmawiać o swoich dążeniach i pielęgnowaniu dobra i wzajemnej życzliwości . Postanowiliśmy bawić się wspólnie na Balu Wszystkich Świętych.
W Adwencie niektórzy uczestnicy zajęć słuchali internetowych konferencji rekolekcyjnych, inni oglądali filmy religijne. Uczyliśmy się kolęd, szukaliśmy przepisów na potrawy świąteczne , drukowaliśmy je. Korzystaliśmy z tutoriali pokazujących wykonywanie oryginalnych ozdób choinkowych.
Pracowaliśmy z programami edukacyjnymi rozwijającymi umiejętności liczenia i rozróżniania figur geometrycznych, liczenia, rozróżniania monet i banknotów, ćwiczyliśmy umiejętności nazywania stanów emocjonalnych i opowiadania o swoich przeżyciach. Uczyliśmy się posługiwać internetem w codziennym funkcjonowaniu, utrwalaliśmy umiejętność  korzystania z poczty internetowejStyczeń – marzec 2019
Pierwsze miesiące roku to czas karnawału.  Podczas zajęć poznawaliśmy  karnawałowe zwyczaje. I tak podczas zajęć kulinarnych smażyliśmy pączusie.W trakcie zajęć na temat zdrowego żywienia zrobiliśmy wspólnie piramidę zdrowego żywienia, a także piramidę niezdrowego żywienia. 


Po teorii nastąpił czas na praktykę, udowodniliśmy, że potrawy uważane za niezdrowe typu fast food zrobione w domu wcale nie muszą być niezdrowe. (hot dogi)
Jak co tydzień tworzyliśmy w programie WORD tabelę dyżurów na portierni i w stołówce.
Oglądaliśmy filmy, niewidomi mieszkańcy korzystali z portalu dla niewidomych ADAPTER, gdzie oglądali filmy z audiodeskrypcją .
Dominik, podopieczny, który posługuje się językiem Braile’a, pisał na maszynie teksty w tym języku, uczył się ich na pamięć.


Korzystaliśmy z nowych programów edukacyjnych, które rozwijają umiejętności: koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową, uczą rozpoznawania kształtów, prostych działań matematycznych, czytania prostych tekstów, rozpoznawania kształtów.

2018-07-30 14:53:28 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy