poprzednie zamknij następne
Trening usprawniający kreatywność i skuteczność

Kwiecień – Czerwiec 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy w pracowni kulinarnej poznając zasady tam panujące oraz wspomnieliśmy jak dbać o bezpieczeństwo na zajęciach. Zapoznawaliśmy się z gotowymi przepisami a także komponowaliśmy własne sałatki oraz przekąski na drugie śniadanie. Krojenie, obieranie warzyw rozwijały nasze umiejętności manualne. Dużą radość sprawiały nam zajęcia muzyczno-taneczne, na których wspólnie śpiewaliśmy piosenki korzystając z talentów uczestników akompaniujących na gitarze lub fortepianie.

Lipiec- Wrzesień

W tym okresie kontynuowaliśmy zdobywanie umiejętności w pracowni kulinarnej oraz zasad bezpieczeństwa w niej panujących. Na początku każdego tygodnia planowaliśmy co będziemy robić na drugie śniadanie oraz przygotowywaliśmy listę potrzebnych nam artykułów do stworzenia przekąsek czy dań na gorąco. Rozwijało to naszą kreatywność oraz twórczość. W okresie wakacyjnym uczyliśmy się jak nawiązywać kontakty z innymi ludźmi oraz otaczającym nas światem poprzez wyjścia do parku, sklepów oraz wycieczki. W deszczowe dni chętnie czytaliśmy ciekawe artykuły o naszym mieście które w tym roku obchodzi 100lecie powstania. 

 

Październik-Grudzień 2019

Okres jesienno-zimowy to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne, ubieraliśmy choinki, nabywaliśmy przy tym umiejętności zachowania porządku w miejscu pracy. Chętnie podejmowaliśmy różne obowiązki domowe takie jak: pomoc na portierni, stołówce czy prace porządkowe na terenie domu. Podczas pracy kształtowaliśmy umiejętności prowadzenia rozmowy, uczyliśmy się szacunku wobec siebie nawzajem, respektowania skupienia i koncentracji. Kontynuowaliśmy  naukę pisania, liczenia oraz obsługi komputera w którym wyszukiwaliśmy znane nam piosenki o jesieni i chętnie prezentowaliśmy je na występach domowych. Wielkim wydarzeniem dla nas i okazją do doskonalenia umiejętności uczestnictwa i odbioru kultury był wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi na koncert Krzysztofa Cwynara. Na zajęciach terapeutycznych odświeżaliśmy formy grzecznościowe oraz zasady Savoir-vivre aby nasze zachowanie w tak prestiżowym miejscu było godne do naśladowania.

Styczeń-Marzec 2020

Nabyte kompetencje w zakresie samodzielności i zdolności życiowej wymagają nieustannego utrwalania, dlatego dbanie o czystość, higienę osobistą i wygląd oraz dbałość o czystość w pokoju są naszym priorytetem. Podczas tych zajęć uczymy się dokładnego golenia, prawidłowego mycia rąk jak i dokładnego odkurzania w swoich pokojach. Podczas wspólnych rozmów powstał pomysł reaktywowania gazetki domowej, dzięki której z większym zainteresowaniem i chęcią ćwiczyliśmy umiejętności szkolne w zakresie pisania i czytania. Sięgaliśmy pamięcią wstecz i szukaliśmy ciekawych tematów do opisania. Uczyliśmy się pracować z programem komputerowym służącym do redagowania tekstów. Po każdych  skończonych zajęciach w pracowni komputerowej dbaliśmy o higienę stanowiska pracy, porządkując wokół siebie materiały oraz czyściliśmy sprzęt elektroniczny odpowiednimi środkami.

Kwiecień-Czerwiec 2020r.

 

W minionym czasie dużo czasu spędziliśmy w pracowni kulinarnej. Wspólnie szykowaliśmy sałatki warzywne i owocowe dzięki, którym mogliśmy popracować nad naszymi zdolnościami manualnymi .Dzięki wspólnemu gotowaniu, krojeniu i szykowaniu grupa była bardziej zintegrowana. W ten sposób odkrywaliśmy kto jakie ma preferencje smakowe, kto co lubi. Na zajęciach ćwiczyliśmy poczucie węchu oraz smaku poprzez zakrywanie chustką oczu i odgadywanie podanego smakołyku. Oprócz zajęć w kuchence chodziliśmy na działkę, gdzie razem graliśmy w piłkę. Te ćwiczenia poprawiły naszą koordynację ruchową na świeżym powietrzu.

Lipiec- Wrzesień 2020r.

 W minionym kwartale wykonywaliśmy prace manualne z użyciem drewna i gwoździ. Tworzyliśmy piękne prace, które ozdobiły nasze pracownie. Technika jaką zastosowaliśmy ćwiczy umiejętność skrupulatności, skupienia oraz dokładności. Prace polegały na oplataniu cienką nitką wokół gwoździ. Dzięki różnorodnym kolorom nici, nasze prace zyskiwały niepowtarzalne dzieła sztuki. Wspólna praca w grupie pozwoliła na kształcenie umiejętności takich jak: kreatywność, samodzielność, spostrzegawczość oraz umiejętność współpracy. 

 

Październik - grudzień 2020

W okresie jesienno-zimowym kontynuowaliśmy prace z drewnem, gwoździami i nićmi, tzw. techniką „String Arts” wykonaliśmy prace o tematyce świątecznej. Wspólnie przygotowywaliśmy się do świąt, robiliśmy kartki świąteczne, ubieraliśmy choinki, zbudowaliśmy szopkę, zawieszaliśmy ozdoby świąteczne, przygotowaliśmy gazetkę o tematyce bożonarodzeniowej. Podczas wspólnej pracy rozwijaliśmy umiejętności wspólnego szacunku wobec siebie, staraliśmy się zachować ciszę i uczyliśmy się respektować pomysły uczestników grupy. W chłodniejsze dni oglądaliśmy filmy pokazowe, po których dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami, wyrażaliśmy swoje własne zdanie, nie obawiając się krytyki. Podczas tych zajęć nabyliśmy umiejętności pracy w grupie oraz wzajemnej pomocy i szacunku do drugiej osoby.

Styczeń - Marzec 2021

W tym okresie pracowaliśmy nad dobrą współpracą między nami. Staraliśmy się wspierać wzajemnie w trudnych chwilach oraz uczyliśmy się wspólnie rozwiązywać zaistniałe problemy. Dobra komunikacja pozytywnie wpłynęła na nasze stosunki. Wraz ze zbliżającą się wiosna kształtowaliśmy umiejętności ekonomiczne związane z zakupem kwiatów. Planowaliśmy jakie kwiaty kupić, a później uczyliśmy się je sadzić w doniczkach. Nasz wybór padł na prymulki. Dowiedzieliśmy się również jak o nie dbać, aby dobrze rosły. W marcu również przyszedł czas na wiosenne porządki wokół domu i w ogrodzie.

Kwiecień - Czerwiec 2021

W ostatnich miesiącach kontynuowaliśmy rozwijanie umiejętności organizowania własnej pracy poprzez zajęcia w pracowni kulinarnej m.in Przygotowywanie drugiego śniadania dla wszystkich mieszkańców naszego domu. Wraz z terapeutami planowaliśmy menu oraz listę zakupów potrzebne do wykonania zaplanowanych posiłków. Trenowaliśmy umiejętność planowania oraz podejmowania decyzji. Dzięki temu stworzył się pomysł wycieczki do zoo .Doskonaliliśmy umiejętność koncentracji uwagi poprzez gry planszowe. Nawet w deszczowe dni nie zagrażała nam nuda, seanse filmowe wypełniały nam wolny czas. Uczyliśmy się przeżywać sztukę poprzez koncert i udział w wystawie obrazów. Wykonywaliśmy również wiele prac plastycznych, które rozwijały naszą kreatywność.

Lipiec-Wrzesień 2021

Miesiące letnie to czas w którym przygotowywaliśmy się do ważnego wydarzenia w naszej społeczności, mianowicie do Święta Domu. Przygotowując scenariusz ćwiczyliśmy koncentrację uwagi oraz konstruowanie wypowiedzi. Wykonywaliśmy także ćwiczenia muzyczno- ruchowe. Dzięki przygotowywaniu scenografii i  rekwizytów pobudzaliśmy swoją kreatywność. Wspólnie spędzony czas podczas przygotowywań  do święta nauczył nas współpracy. Tworzyliśmy również prace plastyczne, podczas których rozwijaliśmy swoją  samodzielność dużo przy tym rozmawiając. Dalej kształtowaliśmy umiejętność pracy zespołowej, słuchania siebie nawzajem oraz wzajemnego wspierania się.

Październik-Grudzień 2021

W miesiącach październik-grudzień intensywnie przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Przyozdabialiśmy dom oraz wykonywaliśmy ozdoby świąteczne stosując przy tym różne techniki artystyczne. Dzięki temu rozwijaliśmy naszą kreatywność i wyobraźnię oraz doskonaliliśmy pracę w grupie. Ubieraliśmy choinkę, przygotowywaliśmy szopkę oraz stroje do przedstawienia bożonarodzeniowego. Wszystkie te działania przyczyniły się do utrwalania wcześniej nabytych umiejętności takich jak: samodzielność, praca w grupie, współpraca.

Styczeń-Marzec 2022

W miesiącach od stycznia do marca dużo pracowaliśmy w grupie. Własnoręcznie przygotowywaliśmy stroje oraz dekoracje  na bal karnawałowy, co sprawiało nam wiele radości. Ćwiczyliśmy przy tym zdolności manualne oraz rozwijaliśmy naszą  wyobraźnię i kreatywność.  Przygotowując się do walentynek ozdabialiśmy drewniane serca a także zorganizowaliśmy dyskotekę. Robiliśmy również kartki walentynkowe, dla osób, które darzymy sympatią.2019-07-11 23:59:31 | drukuj
Totus 2002
Współpracujemy