poprzednie zamknij następne
Trening wzmacniający samodzielność, kreatywność i skuteczność
kwiecień - czerwiec 2018
Wiosenne miesiące sprzyjały intensywnemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Pracownia artystyczna z powodzeniem zaczęła funkcjonować w plenerze, gdyż nic tak nie rozwija wyobraźni i wrażliwości, jak kontakt z budzącą się do życia przyrodą. Podczas spacerów zbieraliśmy rosnące na łąkach kwiaty, które następnie samodzielnie zasuszyliśmy, aby w przyszłości zrobić z nich kreatywne prace plastyczne.Długie spacery doprowadziły nas aż do parku miejskiego, gdzie odkryliśmy siłownię plenerową. Ćwiczyliśmy tam motorykę dużą - silę, szybkość, zwinność i wytrzymałość. Silwoterapia połączona z ruchem pomagała nam wyciszyć się emocjonalnie, a także szukać inspiracji malarskich.Prawdziwy renesans przeżywa u nas pirografia – wielu z nas chętnie doskonaliło się w tej technice, o czym świadczą powstałe dzieła.W chłodniejsze dni chętnie wykonywaliśmy różne ozdoby, zdobiliśmy przedmioty użytkowe. Poczucie sprawstwa i skuteczności, wypływające z kreatywnych, samodzielnych działań było dla nas źródłem satysfakcji i zadowolenia z siebie.
Dużym powodzeniem cieszyły się tez różnorodne mozaiki, wykonywane wieloma technikami. Popularnym materiałem plastycznym były też masy plastyczne oraz koraliki, które pozwalały nam ćwiczyć motorykę małą.Rozwijaliśmy umiejętność pracy zespołowej podczas zajęć w pracowni komputerowej. Uczyliśmy się szacunku wobec siebie nawzajem, respektowania skupienia i koncentracji poczas korzystania z komputera . Staraliśmy się zachowywać ciszę, gdy było to konieczne. Wyrażaliśmy własne zdanie wobec prac plastycznych stworzonych przez nas za pomocą programu PAINT. Wspólnie oglądaliśmy filmy , dyskutowaliśmy potem na ich temat. Staraliśmy się otwarcie wyrażać swoje myśli. Pisaliśmy w programie WORD. Uczyliśmy się prosić o pomoc w korzystaniu z wyszukiwarki internetowej .Doskonaliliśmy zdobyte wcześniej umiejętności . Korzystaliśmy z zasobów You Tube , gdzie uczyliśmy się techniki rysowania pastelami i innych technik plastycznych.


Lipiec – wrzesień 2018
W naszej domowej „Kopalni Talentów” praca  przez cały czas trwała. Głównym tematem naszych zajęć było „Patrzę za okno i widzę, czyli jak widzimy lato dookoła nas” Oglądanie przyrody odbywało się podczas wspólnych wyjść na dwór.
Wrzesień to czas intensywnych prac na wystawę, która odbyła się przy okazji naszego domowego Święta.

Miesiąc wrzesień był dla nas czasem występów na Festiwalach. Wymagało to od nas nauki samodzielności na scenie, kreatywności w ubiorze czy tańcu, uczyliśmy się tak skutecznej komunikacji z widownią.

Październik – grudzień 2018
Za oknami piękna, polska jesień. W naszych wyobraźniach również. Na zajęciach na różne sposoby przedstawialiśmy jak wygląda „Moja Pani Jesień”. Pomysłów było wiele, jednak to co znaleźliśmy za oknem nadało szczególnego uroku naszym dziełom…Czas jesienno – zimowy upłyną nam na przygotowywaniu się do Świąt Bożego Narodzenia. Robiliśmy ozdoby świąteczne, którymi chcieliśmy przystroić nasz dom…


Oraz inne prace o tematyce świątecznej , ubieraliśmy choinki i przygotowaliśmy szopkę.Wspólnie przygotowywaliśmy scenografię i stroje do przedstawienia bożonarodzeniowego pt. ”Czwarty Król”, które pomogło nam przeżyć duchowy wymiar Świąt.


Styczeń – marzec 2019
Nowy Rok 2019 r. rozpoczęliśmy od zorganizowania balu karnawałowego. Przygotowywaliśmy piękne, kolorowe, starannie wykonane maski. Zaprojektowaliśmy dekoracje, które zostały przygotowane w pracowniach. Korzystaliśmy z propozycji odszukanych w internecie, także przeglądając zdjęcia archiwalne. Mieszkańcy byli bardzo zaangażowani. Wspólnie pracując uczyliśmy się wzajemnej komunikacji, dzielenia się spostrzeżeniami, przyjmowania krytycznej oceny, kształtowaliśmy poczucie piękna i estetyki . Do wspólnego działania staraliśmy się zachęcić także osoby, które nie zawsze angażują się do wspólnego działania.  W poszukiwaniu potrzebnych materiałów wybraliśmy się na spacer a także na wspólne zakupy.  Bal był ogromną radością. Dobrze bawiliśmy się wszyscy, zorganizowane zabawy i konkursy dostarczyły wielu wrażeń i przeżyć, którymi długo będziemy mogli dzielić się i cieszyć.
Jak co roku w styczniu w naszym Domu odbył się IV Domowy Przegląd Kolęd. Zarówno podczas przygotowań jak i występu ćwiczyliśmy umiejętności szkolne, kreatywność, samodzielność i skuteczność.
Kwiecień – czerwiec 2019
Okres wiosenny był dla naszych mieszkańców czasem dosyć intensywnym.
Nasi mieszkańcy mieli dużo okazji do ćwiczenia kreatywności, rozwoju zdolności manualnych oraz ćwiczyli motorykę dużą i małą.
Nasz Dom po raz pierwszy brał udział w brwinowskiej imprezie Otwarte Ogrody nasi mieszkańcy z dużą radością i ochotą przygotowywali wyroby aby zaprezentować swoje umiejętności naszym gościom.
I tak na naszym stoisku pojawiły się przeróżne obrazy, doniczki i świece.
Inspiracji dla swoich prac szukali podczas licznych spacerów.
Lipiec-wrzesień
W miesiącach letnich przygotowywaliśmy się do dwóch bardzo ważnych występów artystycznych  Święta Domu oraz do Ogrodów Integracji.  Przygotowując scenariusz ćwiczyliśmy koncentrację uwagi oraz konstruowanie wypowiedzi.
Wykonywaliśmy także  ćwiczenia muzyczno ruchowe.  Pobudzaliśmy swoja kreatywność robiąc scenografię, rekwizyty i stroje do przedstawień. Przygotowywaliśmy także plakat ze zdjęciami i opisami  z pielgrzymki na Jasna Górę.
Na zakończenie lata beneficjenci przygotowywali stroje i piękne kwiaty i naszyjniki w stylu hawajskim, by wspólnie ten czas spędzić bawiąc się na dyskotece zorganizowanej przez mieszkańców domu.
Mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne.Październik - grudzień
W miesiącach październik - grudzień ćwiczyliśmy umiejętność organizowania pracy własnej poprzez samodzielnie przygotowywanie posiłków, dbanie o porządek i czystość w miejscu pracy oraz odpowiedniego zachowania przy stole.
Udoskonalaliśmy swoje zdolności kulinarne poprzez  pieczenie ciast i ciasteczek na urodziny mieszkańców i na  święta Bożego Narodzenia. Podczas zajęć ćwiczyliśmy współpracę w grupie .   
 W okresie jesienno-zimowym powstawały oryginalne i ciekawe prace prezentowane na przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych, wystawach  oraz  kiermaszach  świątecznych.
Podczas zajęć podopieczni rozwijali swoje zdolności manualne oraz poszerzali  swoje zainteresowania.  Trenowali umiejętności szkolne rozwiązując zadania matematyczne i doskonalili  koncentracje uwagi . Nie zabrakło również ćwiczeń ruchowych podczas spacerów i zabaw tanecznych.
Z początkiem października zajęliśmy się realizacją projektów artystycznych i plastycznych związanych z kiermaszami, wydarzeniami kulturalnymi oraz Świętami Bożego Narodzenia.
Szukaliśmy pomysłów w internecie, drukowaliśmy wzory graficzne potrzebne do wykonania prac plastycznych, oglądaliśmy tutoriale  służące do nauki rysowania lub wypalania w drewnie, tworzenia ozdób świątecznych i dekoracji .
Kształtowaliśmy wrażliwość na piękno otaczającego świata. Poznawaliśmy tajniki pracy z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń peryferyjnych, jak drukarka, pendrive, smartfon , tablet.
Trenowaliśmy umiejętność samodzielnego  robienia zakupów za pośrednictwem internetu, złożyliśmy wspólnie zamówienie na nowe programy do pracowni zgodne z naszymi możliwościami i preferencjami.
Drukowaliśmy scenariusz przedstawienia świątecznego, szukaliśmy w sieci inspiracji do wykonania strojów dla aktorów biorących udział w Jasełkach. Staraliśmy się wzajemnie sobie pomagać, ćwiczyliśmy rozumienie instrukcji słownych, czytania prostych tekstów na komputerze. Pisaliśmy w programie WORD i rysowaliśmy w PAINT oraz tworzyliśmy tabele.Styczeń – marzec 2020
Po świątecznym odpoczynku planowaliśmy a następnie wykonywaliśmy prace plastyczne na kiermasze i konkursy. Szukaliśmy inspiracji, oglądając zdjęcia, filmy dzieląc się wrażeniami i przeżyciami. Podchodziliśmy twórczo do przygotowywania potraw. Inspiracji szukaliśmy w tradycji a także w innych obszarach geograficznych – poznając nowe potrawy oraz ich składniki.
W pracowni plastycznej powstawały piękne wytwory artystyczne z wykorzystaniem ciekawych, nowych technik.
Pomysły rodziły się podczas zakupów w sklepie plastycznym a także na odwiedzanych przez nas stronach internetowych znanych galerii i oglądaniu dorobku znanych artystów.
Budowaliśmy umiejętność zarządzania czasem, dokonywania wyborów. Rozwijaliśmy wyobraźnie i poczucie dobrego smaku.kwiecień - czerwiec 2020
Epidemia koronawiusa spowodowała, że szukaliśmy sposobów na  ćwiczenie kreatywności w naszym codziennym życiu.
Podczas trzech miesięcy na terenie naszego domu powstały dwie sztuki teatralne wystawione przez grupe teatralną "Przyjaciele", która prężnie działa na terenie naszego domu.
Pierwsza sztuka o wdzięcznym tytule "Przybycie wiosny" została pozytywnie przyjęta przez widzów. Aktorzy zachęceni sukcesem postanowili wystawić kolejną sztukę, tym razem związaną z latem i wakacjami.
W trakcie prób ćwiczyliśmy umiejętności takie jak: zaangażowanie w wykonywane zadanie, przyjmowania odpowiedzialności za wykonywane zadania, zachowania konsekwencji w działaniu, pracy w zespole.
Do obydwu sztuk trzeba było nauczyć się tekstów piosenek, prawidłowego czytania swojej roli. Wspólnie zastanawialiśmy się nad choreografią, która była wykonywana podczas piosenek.  Na zajęciach plastycznych i komputerowych planowalismy i wykonywaliśmy atrybuty, scenografię potrzebną do przedstawień a także elementy strojów dla wystepujących aktorów.
W miesiącu czerwcu wysłaliśmy prace które powstały na zajeciach artystycznych na ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez PFRON pod tytułem "Tajemnica mojej wyobraźni"


Lipiec – wrzesień 2020
Miesiące letnie to czas w którym przygotowujemy się do ważnego wydarzenia w naszej społeczności a mianowicie do Święta Domu i chociaż z powodu pandemii nie było gości z zewnątrz to wszystko odbyło się tak jak co roku.
Grupa teatralna „Przyjaciele” z dużym zaangażowaniem i wytrwałością brała udział w próbach do przedstawienia „Srebrny grosz”, którego premiera odbyła się podczas Święta Domu. Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowywaniu rekwizytów do sztuki a także ćwiczyliśmy umiejętności szkolne ucząc się ról na pamięć. Szukaliśmy wspólnie piosenek do przedstawienia i układaliśmy choreografię szukając inspiracji w internecie.Październik – grudzień 2020
W ostatnich trzech miesiącach roku skupiliśmy się na doskonaleniu sztuki jaką jest teatr. Podczas tych trzech miesięcy grupa teatralna „Przyjaciele” wystawiła aż dwa przedstawienia. Pierwsze to było przedstawienie „Z bajkami na wesoło” w którym na swój komiczny  ale  i pouczający sposób  przekazaliśmy zasady  przestrzegania codziennej higieny.
Drugie przedstawienie które wymagało dużej ilości prób to były Jasełka o tytule „nie było miejsca dla Ciebie”, które zaprezentowaliśmy na naszej domowej wigilii.
Podczas prób zarówno do jednego jak i drugiego przedstawienia ćwiczyliśmy umiejętności pracy zespołowej, wytrwałości, zaangażowania, kreatywności.
Poza samymi próbami przygotowywaliśmy elementy scenografii, rekwizyty i stroje do obydwu przedstawień.Styczeń – marzec 2021
Jak z każdym początku roku powzięliśmy pewne postanowienia noworoczne. W tym roku zamierzamy dalej doskonalić swoje zdolności aktorskie. Chcieliśmy zaprezentować swoje dotychczasowe umiejętności na zewnątrz dlatego wystawiliśmy sztuke „Królowa Śniegu” i wysłaliśmy chęć udziału w Międzynarodowym Biennale „Teatr i terapia”.
Podczas prób do tego przedstawienia uczyliśmy się nowych technik teatralnych takich jak na przykład pantomima czy efekty specjalne.
Scenografia też wymagała specjalnego przygotowania. I na zajęciach w pracowni plastycznej mogliśmy wykazać się dużą kreatywnością przygotowując rekwizyty do przedstawienia.
Dużo pracy poświęciliśmy zagadnieniu tremy i uczyliśmy się technik pracy nad nią.2018-07-30 14:11:54 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy