poprzednie zamknij następne
Trening umiejętności emocjonalnych i kompetencji psychospołecznych
kwiecień - czerwiec 2018
Pracowaliśmy nad umiejętnością wyrażania własnych potrzeb, myśli i przeżyć. Rozmawialiśmy starając się rozumieć motywy własnego postępowania a także działania innych. Wykorzystywaliśmy filmy, czytane książki i artykuły prasowe. Codzienne sytuacje także wymagały  właściwego działania, bardzo potrzebna była mądra rozmowa i dzielenie się sobą we właściwy sposób. Pracowaliśmy nad rozwijaniem poczucia humoru i komunikowania swoich pozytywnych przeżyć. Wychodziliśmy na lody i spacery, które dostarczały nam wielu radości i budowały optymistyczne nastawienie do życia. Rozwiązywane krzyżówki, kolorowanki , układanie puzzli oraz wspólna zabawa, przebywanie ze sobą służyły ekspresji i kształtowaniu wrażliwości na otaczający świat. Pomagały rozładować nagromadzony stres i emocje. Taniec i spacery umożliwiły ruchowe niwelowanie napięć i agresji. Dbaliśmy o jak najlepsze relacje między sobą a także zwiększanie poczucia wartości własnej mieszkańców.
Lipiec- wrzesień 2018
Podczas zajęć ćwiczyliśmy pewność siebie, zwiększaliśmy poczucie własnej wartości, a także ćwiczyliśmy pracę zespołową przygotowując się do występów scenicznych.W trakcie spacerów uczyliśmy się technik relaksacji, które pomagały nam opanowywać złe emocje.


Uczyliśmy się także dzielić wspólną radością, ponieważ udało nam się dokończyć układać obraz z puzzli, który z pomocą pracowników został powieszony na ścianie przy kaplicy naszego Domu.

Październik – grudzień 2018
Obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości stworzyły doskonałą okazję do nauki kompetencji psychospołecznych. Podczas spotkań w grupach zastanawialiśmy się wspólnie „Co to znaczy być Polakiem? Jak szanować nasze symbole narodowe?
Podsumowaniem tych zajęć był wspaniały koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu z Białorusi „Grodzieńskie Słowiki”

Innym wydarzeniem muzycznym podczas którego uczyliśmy się wrażliwości na kulturę, sztukę a także możliwością ćwiczenia kulturalnego zachowania w miejscu publicznym był wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi na koncert „Krzysztof Cwynar zaprasza…” podczas którego mogliśmy podziwiać na scenie występ naszego kolegi. 


Okres Bożego Narodzenia to czas w którym przygotowujemy w naszym Domu przedstawienie bożonarodzeniowe. Jest to zarazem nauka pracy zespołowej, nauka cierpliwości, nauka wyrażania i odgrywania emocji na scenie oraz wspólnego rozwiązywania zaistniałych podczas prób problemów, których nam nie brakowało.
Przedstawienie „Czwarty król” które  zainaugurowało nasze świąteczne spotkanie okazało się wielkim sukcesem naszych mieszkańców.Styczeń – marzec 2019
Podczas zajęć z umiejętności emocjonalnych uczyliśmy się wyrażania swoich emocji poprzez wypowiedzi.
Ćwiczyliśmy opanowywanie emocji związanych z występem na scenie. W ramach nauki relaksu wspólnie oglądaliśmy filmy o podróżach kulinarnych. Czas wspólnej zabawy karnawałowej i walentynkowej uczył nas dzielenia się wspólną radością z bycia w społeczności.


Kwiecień – czerwiec 2019

Podczas uczestnictwa w różnych spotkaniach sportowych z mieszkańcami z innych ośrodków uczyliśmy się umiejętności kontrolowania emocji.
Niektóre konkurencje wymagały ćwiczenia umiejętności koncentracji i utrzymywania uwagi oraz  budowania wiary we własne siły.
Wszyscy nasi uczestnicy zawodów sportowych dążyli do osiągnięcia założonych przez siebie celów.

Lipiec-wrzesień
Przy okazji pielgrzymki uczyliśmy się pracy w grupie, porozumiewania się z innymi i budowania relacji.
Nie zabrakło również umiejętności budowania wiary we własne siły i możliwości.
Podczas prób do występów artystycznych ćwiczyliśmy przede wszystkim umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.

Październik – grudzień 2019
Wobec wydarzeń które miały miejsce w społeczności naszego Domu ćwiczyliśmy umiejętność rozpoznawania i nazywania własnych stanów emocjonalnych.
Nazywaliśmy skrajne odczucia takie jak: radość i smutek za pomocą psychodramy.
Cieszyliśmy się gdy nasi koledzy zajmowali pierwsze miejsca w konkursach plastycznych i muzycznych. 
Podczas naszej wspólnej domowej wigilii wszyscy wyrazili radość zakładając czapeczki pomocników Świętego Mikołaja.
 Odczuwaliśmy również smutek z powodu odejścia naszego kolegi. Podczas wspólnych zajęć rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach, które  towarzyszą nam podczas przeżywania żałoby, nazywaliśmy je po imieniu.


Styczeń – marzec 2020
W okresie karnawału mieliśmy przyjemność gościć w naszym domu dzieci z teatralnego  przedszkola integracyjnego  Zaczarowana Dorożka z Grodziska Mazowieckiego, które zaprezentowały nam przedstawienie słowno -  muzyczne o dzieciach, które wyruszają na ratunek ziemi zanieczyszczonej przez śmieci. Było dużo muzyki, śpiewu, tańca i wierszy.
Po przedstawieniu nasi goście odwiedzili  pracownię artystyczną i kaplicę. Podczas wizyty przedszkolaków mogliśmy ćwiczyć znajomość zasad savoir – vivru oraz licznych  kompetencji psychospołecznych  takich jak: wyrażanie emocji konsekwentnie do sytuacji, empatia, budowanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły.
W miesiącu marcu rozmawialiśmy o istniejącej epidemii koronawirusa. Odpowiadaliśmy na pytania Jak poradzić sobie w zaistniałej sytuacji? Nazywaliśmy uczucia i emocje, które towarzyszą nam podczas kwarantanny. Znajdowaliśmy rozwiązania problemów takich jak fizyczny brak spotkań z naszymi bliskimi czy ograniczenia w przemieszczaniu się.


kwiecień  - czerwiec 2020
Życie w naszym Domu toczyło się w cieniu panującej epidemii koronawirusa. Ćwiczyliśmy umiejętności opanowywania emocji związanych z izolacją od świata zewnętrznego.
Ćwiczyliśmy umiejętność rozwiązywania problemów, które pojawiały się między mieszkańcami. Przypominaliśmy sobie, że tylko wzajemne wspieranie się pozwoli przejść nam przez ten najtrudniejszy okres.
ustalaliśmy tygodniowe plany działania aby życie z epidemią było dla nas jak najbardziej znośne. Bardzo pomocne okazały się zajęcia relaksacyjne, które cieszyły się dużą popularnością.lipiec - wrzesień 2020
Tegoroczne wakacje różniły się od poprzednich. Nie było wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne. Postanowiliśmy stawić czoło przeciwnościom losu i nie pozwolić aby smutek i inne złe emocje zawładnęły nami. Na terenie naszego domu organizowaliśmy zajęcia relaksacyjne oraz zawody sportowe. Najwięcej dobrych emocji wywołały zawody piłkarzyków, w których każdy bez względu na swoje ograniczenia mógł wziąć udział.


Październik - grudzień 2020
Największym wyzwaniem dla naszych mieszkańców nadal pozostawała izolacja od domu rodzinnego i innych bliskich osób. Aby poczuć radość z dawania coś od siebie urządziliśmy wspólne dekorowanie pierniczków na święta Bożego Narodzenia aby potem ładnie zapakowane przekazać je swoim najbliższym, z którymi nie mogliśmy spędzić świątecznego czasu.
Kontynuowaliśmy także zajęcia relaksacyjne aby zminimalizować wewnętrzne napięcie emocjonalne.


styczeń - marzec 2021
W pierwszych miesiącach roku kalendarzowego uczyliśmy się co to jest RODO? Jakie dane są danymi osobowymi? Jakie dane można podać osobie która rozmawia z nami przez telefon albo za pomocą maila lub innego komunikatora internetowego? Odpowiadaliśmy sobie także na pytania jak skutecznie odmówić odpowiedzi na pytania o dane osobowe.
Podczas zajęć relaksacyjnych staraliśmy się uspakajać nasze emocje.


2018-07-31 13:42:41 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy