W ramach treningu usprawniającego samodzielność, kreatywność i skuteczność beneficjenci projektu rozwijali m.in.: zdolności artystyczne, doskonalili umiejętność pracy w grupie, wzmacniali samodzielność oraz przezwyciężali swoje bariery i ograniczenia.
Beneficjenci uczestniczyli w licznych wydarzeniach kulturalno-artystycznych.
Podczas przygotowań do Święta Rodziny wykonali drobne upominki dla najbliższych, a także prace plastyczne, które zaprezentowane zostały podczas wydarzenia. Ćwiczyli przy tym zdolności manualne, kreatywność w działaniu oraz wyobraźnię.
W trakcie XIX Festiwalu Otwarte Ogrody uczestnicy projektu samodzielnie wykonali naczynia z gliny przy użyciu koła garncarskiego. Dzięki temu doświadczeniu wzmocnili samodzielność, spostrzegawczość i zdolności manualne.
Podczas II Grodziskiej Seniorady beneficjenci zaprezentowali wykonane przez siebie prace plastyczne oraz brali udział w barwnym korowodzie i licznych konkurencjach sportowych, zdobywając dyplomy i medale potwierdzające ich umiejętności i zaangażowanie. Dzięki osiągniętym sukcesom przezwyciężali
swoje bariery i ograniczenia oraz wzmacniali poczucie odpowiedzialności za wykonywanie powierzonych zadań.
W ramach Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Dębowy Liść” uczestnicy zaprezentowali przygotowane samodzielnie prace plastyczne oraz program muzyczny, doskonaląc przy tym umiejętność pracy w grupie oraz rozwijając wytrwałość w nauce, pamięć i koncentrację uwagi.
W ramach zajęć usprawniających samodzielność, kreatywność i skuteczność beneficjenci projektu rozwijali i doskonalili odpowiedzialność za wykonywane zadanie, przezwyciężali swoje bariery i ograniczenia oraz wzmacniali samodzielność.
Przygotowując m.in. Domowy Przegląd Kolęd rozwijali zdolności artystyczne oraz funkcje poznawcze, tj.: pamięć, koncentracja uwagi czy ćwiczenia językowe. W ramach przygotowań do Balu Walentynkowego uczestnicy projektu samodzielnie wykonali dekoracje oraz stroje, ćwicząc zdolności manualne, umiejętność planowania oraz współpracy. Przygotowując się do zbliżających Świąt Wielkanocnych beneficjenci ćwiczyli kreatywność w działaniu, zdolności manualne oraz wyobraźnię wykonując m.in. kartki świąteczne, ozdoby i stroiki o tej tematyce. Powstałe prace zaprezentowane zostały podczas kiermaszu wielkanocnego. W ramach zajęć florystycznych uczestnicy projektu wykonali palmy wielkanocne, które następnie zanieśli do kościoła w Niedzielę Palmową. Przygotowali też spektakl słowno-muzyczny doskonaląc umiejętność pracy w grupie, rozwijając wytrwałość w nauce, a także umiejętności szkolne.
W miniony kwartale beneficjenci projektu trenowali i doskonalili umiejętności kreatywne, wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Ćwiczyli odpowiedzialność za wykonywane zadanie oraz umiejętność pracy w grupie. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia beneficjenci sprzątali swoje pokoje i pomieszczenia wspólne. Dekorowali Dom przygotowanymi przez siebie ozdobami i stroikami. Zaprojektowali oraz wykonali kartki świąteczne. Przygotowywali też prace o tematyce świątecznej, które zaprezentowane zostały podczas kiermaszy bożonarodzeniowych. Możliwość udziału w tych wydarzeniach pomogła beneficjentom w przezwyciężaniu swoich barier i ograniczeń. Uczestnicy projektu przygotowali również przedstawienie zatytułowane ,,Prawdziwa historia Bożego Narodzenia”. Podczas prób do jasełek ćwiczyli pamięć, koncentrację uwagi, wytrwałość w nauce, umiejętności szkolne a także umiejętność pracy w grupie.
W ramach zajęć usprawniających samodzielność, kreatywność i skuteczność beneficjenci wzmacniali oraz rozwijali zdolności manualne, kreatywność a także koncentrację uwagi, przygotowując prace na Międzypokoleniowy Dzień Integracji i Aktywizacji Seniorada. Doskonalili swoje umiejętności w ramach takich technik, jak: rysowanie czy malowanie.
Uczestnicy projektu przygotowali dwa przedstawienia pt. „Król Alfabet” oraz „Bitwa o muzykę”, które zaprezentowali podczas 23 Rocznicy Otwarcia DR-O oraz w trakcie Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Ogrody Integracji. Udział w tych wydarzeniach wzmocnił samodzielność, rozwijał i kształtował zdolności artystyczne. Beneficjenci ćwiczyli pamięć, koncentrację uwagi, wytrwałość w nauce, umiejętności szkolne, a także pracę w grupie. Uczestnicy projektu samodzielnie zaprojektowali oraz wykonali stroje i dekoracje do przedstawienia. W ramach zajęć florystycznych przygotowywali wianki i bukiety, które ozdobiły stoły i ogród podczas Rocznicy Domu. Beneficjenci ćwiczyli przy tym wyobraźnie oraz kreatywne działanie. Wykonali też oraz ozdobili regały do pracowni komputerowej. Trenowali poprzez to umiejętności manualne, planowania oraz współpracy, a także odpowiedzialność za wykonywane zadanie.
W miesiącach kwiecień-czerwiec dużo się działo w Naszym Domu. Przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych, trenowaliśmy przy tej okazji kreatywne działanie, odpowiedzialność za wykonywane zadanie oraz współpracę w grupach. Sprzątaliśmy nasze pokoje oraz miejsca wspólne, dekorowaliśmy Nasz Dom. Wykonywaliśmy kartki świąteczne, które wysłaliśmy do naszych bliskich, wykonywaliśmy stroiki Wielkanocne.
Trenowaliśmy koncentrację uwagi oraz pamięć podczas zajęć, na których stosowaliśmy takie techniki jak: czytanie, słuchanie, malowanie, rysowanie. Przygotowywaliśmy się także do Zebrania Rodziców, na które zorganizowaliśmy wystawę naszych prac, oraz kartki z okazji Dnia Rodziny, które wręczyliśmy naszym bliskim. Przy tej okazji ćwiczyliśmy wyobraźnię, kreatywność, oraz zdolności manualne. Braliśmy udział w kilku wydarzeniach kulturalnych min.: uczestniczyliśmy w koncercie zespołu „Moja kapela” z Teresina oraz w Art Festiwalu w Czubinie, a także w Przeglądzie Twórczości „Dębowy Liść’’. Uczestniczyliśmy również w konkursie pn. „Ksiądz Stanisław Jurczuk – Nasz Wódz”. Możliwość udziału w w/w wydarzeniach pozwoliła nam wzmacniać naszą samodzielność, rozwijać i kształtować zdolności artystyczne oraz utrzymywać dotychczas zdobyte umiejętności. Mogliśmy również integrować się z mieszkańcami/uczestnikami innych placówek, niwelując przy tym negatywne skutki pandemii COVID-19.
W okresie od stycznia do marca skupiliśmy się na rozwijaniu i wzmacnianiu wytrwałości w nauce i umiejętności szkolnych poprzez naukę i utrwalanie alfabetu, pisanie liter po śladzie, czy proste dodawanie i odejmowanie na palcach. Czytaliśmy krótkie historyjki społeczne, do których następnie były zadawane pytania na które odpowiadaliśmy. Ćwiczyliśmy tym samym koncentrację uwagi i pamięć. Zorganizowaliśmy bal karnawałowy oraz walentynkowy, na które samodzielnie przygotowywaliśmy stroje oraz maski rozwijając zdolności manualne, samodzielność, kreatywność oraz wyobraźnię.
Podczas zajęć florystycznych robiliśmy palmy wielkanocne, poznając przy tym nazwy kwiatów i zbóż. Zorganizowaliśmy zawody sportowe, w których chętnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju grach i zabawach ruchowych, w ten sposób dbając o naszą kondycję fizyczną. Uczestniczyliśmy w zajęciach relaksacyjnych rozluźniając nasz umysł i ciało poprzez słuchania muzyki z odgłosami przyrody oraz stosowania aromaterapii. Gdy przyszły ciepłe dni zajęliśmy się przygotowaniem przydomowego ogrodu do przyjścia wiosny. Grabiliśmy liście, użyźnialiśmy glebę, sadziliśmy kwiaty. Prace w ogrodzie sprawiały nam wiele radości ucząc tym samym współpracy, wzajemnego wspierania oraz konsekwencji w działaniu. Uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych takich jak: przegląd kolęd w wykonaniu uczniów pobliskiej szkoły podstawowej oraz chóru seniorów. Wydarzenia te pozwoliły na wzajemną integrację, rozwijanie kontaktów społecznych oraz zdolności językowych.
Okres jesienno – zimowy był dla nas bardzo aktywny. Zbliżający się listopad skłonił nas do refleksji i zadumy. Pamiętając o naszych bliskich zmarłych przygotowywaliśmy wieńce na ich groby, zarówno z żywych jak i sztucznych kwiatów, ucząc się przy tym podstaw florystyki. Za chwilę nadeszło następne ważne święto. Chcąc uczcić rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowaliśmy przegląd wierszy i pieśni patriotycznych. Każdy z nas mógł zaprezentować wybraną przez siebie twórczość. Było to dla nas bardzo ważne i podniosłe wydarzenie. Mogliśmy w ten sposób wyrazić swoją pamięć oraz uczcić ten ważny dzień. Doskonaliliśmy nasze zdolności artystyczne, wyraźną mowę oraz dykcję. Uczyliśmy się panowania nad tremą podczas występów przed publicznością.
Pamiętając również o odpoczynku braliśmy udział w zajęciach relaksacyjnych. Słuchając spokojniej muzyki rozluźnialiśmy ciało oraz wyciszaliśmy umysł. Nadchodzący czas Bożego Narodzenia był pełen przygotowań. Wykonywaliśmy kartki świąteczne, które wysyłaliśmy do bliskich naszemu sercu. Na czas adwentu przygotowaliśmy wieniec oraz kalendarz adwentowy. Tworzyliśmy również stroiki, którymi potem dekorowaliśmy nasz dom. Prace te pozwoliły nam w pełni wykorzystać naszą kreatywność oraz wyobraźnię. Rozwijaliśmy przy tym zdolności manualne i precyzję.
Ten czas spędziliśmy bardzo aktywnie przygotowując prace na konkursy ,dzięki którym rozwijaliśmy wyobraźnię i kreatywność . Ćwiczyliśmy umiejętności manualne a także samodzielność w działaniu. Jak co roku zajęliśmy się również przygotowaniami do naszego święta Domu. Podczas pisania scenariusza rozwijaliśmy i wzmacnialiśmy koncentrację uwagi oraz ćwiczenia językowe. Wspólnie przygotowaliśmy gazetkę ścienną o nadchodzącej jesieni.
W miesiącach kwiecień-czerwiec przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkiej Nocy oraz robiliśmy palmy wielkanocne. Tworzyliśmy również kartki świąteczne, które wysyłaliśmy do naszych bliskich. Dzięki tym zajęciom rozwijaliśmy zdolności artystyczne. W pracowni komputerowej uczyliśmy się obsługi laminarki, rozwijając tym samym naszą samodzielność. Braliśmy udział w konkursach plastycznych wykonując prace w różnej formie. Ćwiczyliśmy zdolności manualne oraz rozwijaliśmy wyobraźnię.