Miniony okres poświęcono na doskonalenie lokomocji oraz utrzymanie pionowej postawy
ciała. Podczas zajęć beneficjenci wykonywali ćwiczenia na materacach, piłkach,
równoważniach kształtując równowagę oraz precyzję chodu. W tym celu organizowane były
spacery w bliższej okolicy podczas, których uczestnicy projektu zbierali szyszki poprawiając
jednocześnie zdolności manualne.
W trakcie zajęć relaksacyjnych uczestnicy projektu
przypomnieli sobie trening Jacobsona polegający na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśniowych. Podczas cieplejszych dni organizowane były zajęcia w ogrodzie, w trakcie których beneficjenci brali udział w grach i zabawach ruchowych z piłką kształtując umiejętności motoryczne.
W pracowni rehabilitacyjnej uczestnicy projektu wzmacniali mięśnie poprzez zastosowanie zróżnicowanych ćwiczeń siłowych. Wykorzystano w tym celu różne urządzenia i przyrządy, tj.: hantle, gumy oporowe czy maszyny siłowe.
Treningi skupiały się na rozwijaniu siły mięśniowej w różnych grupach mięśniowych, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby każdego uczestnika. Dodatkowo, zastosowano techniki stabilizacyjne oraz ćwiczenia równoważne, aby zapewnić kompleksowy rozwój mięśni oraz poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Beneficjenci doskonalili też zdolności manualne poprzez ćwiczenie czynności dnia codziennego, tj.: ubieranie się, golenie czy mycie twarzy i rąk w praktyce. Rozwijali precyzję ruchów, koordynację oko-ręka i zwiększali swoją niezależność w funkcjonowaniu w tej sferze. W minionym kwartale, w okresie karnawału, beneficjenci uczestniczyli w zajęciach z choreoterapii, podczas których wzmacniali świadomość swojego ciała oraz koordynację ruchową.
Głównym celem w tym okresie było zwiększenie zaangażowania w aktywność ruchową. Uczestnicy projektu brali udział w grach i zabawach ruchowych. Wykonywali ćwiczenia z wykorzystaniem piłek, woreczków, lasek gimnastycznych oraz taśm oporowych. Ćwiczenia stabilizacyjne wzmacniały mięśnie głębokie odpowiedzialne za pionową postawę ciała oraz kontrolę nad ruchem. Podczas zajęć beneficjenci doświadczyli równowagi między wysiłkiem a momentami relaksu, co sprzyjało ogólnej równowadze zdrowia. Beneficjenci doskonalili technikę gry w tenisa stołowego, przygotowując się do turnieju, dzięki czemu usprawniali motorykę kończyn górnych i dolnych oraz kształtowali koordynację wzrokowo-ruchową.
Zajęcia prowadzone w pracowni rehabilitacyjnej skoncentrowane były na stretchingu i rozciąganiu mięśni. Pomogły one w relaksacji i poprawiły elastyczność ciała. Beneficjenci wykonywali ćwiczenia samowspomagane, w odciążeniu oraz z użyciem taśm Thera-Band i ekspanderów. Uczestnicy projektu podczas zajęć z elementami ergoterapii prowadzonych w ogrodzie wykonywali takie czynności, jak: grabienie, sadzenie, zamiatanie co wpłynęło na poprawę motoryki małej i dużej, koordynację ruchową oraz na wzrost samodzielności. Podczas zajęć beneficjenci poznali zasady zdrowego trybu życia oraz sposoby odżywiania wynikające z diet, co z kolei wraz z ćwiczeniami ruchowymi wpłynęło na redukcję masy ciała.
Byliśmy na wycieczce w Pomiechówku, gdzie na kładkach zawieszonych nad ziemią mogliśmy wzmacniać naszą równowagę. Dużą uwagę przykładaliśmy również do relaksacji. Muzyka relaksacyjna, której słuchaliśmy podczas zajęć wyciszała nasze emocje oraz redukowała stres. Zastosowany trening Jacobsona na materacach wpłynął na rozluźnienie aparatu mięśniowo-stawowego.
Bardzo polubiliśmy ćwiczenia manualne z użyciem różnych przeplatanek oraz piłeczek żelowych.
Mimo astronomicznej zimy aktywnie spędziliśmy czas. Okres ten rozpoczęliśmy od pracy nad poprawą motoryki. Pokonywaliśmy tory przeszkód oraz ścieżki o zmiennym podłożu, które pozytywnie wpłynęły na jakość i estetykę lokomocji, koordynację wzrokowo-ruchową oraz utrzymanie pionowej postawy ciała. Nie zapominając o sprawności manualnej wykonywaliśmy ćwiczenia usprawniające ruchy dłoni, nadgarstka i palców stosując do tego przeplatanki i labirynty.
Ćwiczenia te wymagały również od nas koncentracji i zaangażowania. W okresie tym wzmacnialiśmy również siłę mięśniową, a ćwiczenia bierne, czynne w odciążeniu i wspomagane oddziaływały na redukcję przykurczy i zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Nasze zajęcia urozmaiciły ćwiczenia na huśtawce sensorycznej, które pomogły nam udoskonalić świadomość przestrzeni własnego ciała.
W okresie tym skupiliśmy się na utrzymaniu równowagi ciała oraz na poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej, dlatego ochoczo wykonywaliśmy ćwiczenia równoważne na piłkach i materacu. Okres ten poświęciliśmy również na poznanie naszych zmysłów, dzięki którym poznajemy otaczający nas świat. Chętnie wykonywaliśmy ćwiczenia i zabawy sensoryczne, które miały na celu stymulować zmysły: dotyku, wzroku, węchu, słuchu.
Bardzo podobały nam się masaże z użyciem piłek jeżyków a także ćwiczenia z użyciem mat do masażu stóp oraz ścieżek sensorycznych. Przesypywanie ryżu i grochu wpłynęło pozytywnie także na nasze zdolności manualne. Na koniec zajęć słuchaliśmy relaksacyjnej muzyki przy której mogliśmy się odprężyć.
Czas wakacji to czas wielu aktywności ruchowych. Oprócz ćwiczeń na sali rehabilitacyjnej dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Organizowane spacery pozytywnie wpłynęły na naszą lokomocję oraz kształtowały prawidłowy chód. Czas spędzony na ogrodzie przeznaczyliśmy na rywalizację w grach grupowych. W gorące dni jeździliśmy na basen termalny gdzie mogliśmy wykonywać ćwiczenia w wodzie.
Odciążające właściwości wody sprawiły ze mogliśmy pracować nad zwiększeniem zakresu w stawach oraz zmniejszyć przykurcze mięśniowe. Po ćwiczeniach w wodzie korzystaliśmy z jacuzzi gdzie nasze mięśnie mogły się zrelaksować.
W nowy projekt weszliśmy z nowymi siłami, chęciami i celami. Przypomnieliśmy sobie jak ważne są zajęcia poprawiające sprawność fizyczną oraz jak korzystać ze sprzętu z zachowaniem zasad bhp. Ustaliliśmy wspólnie zasady współpracy, które każdy uczestnik projektu zaakceptował. Na początku kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sportu z okazji którego przeprowadziliśmy zawody które wpłynęły pozytywnie na nasze zaangażowanie w aktywność ruchową i pomogły poznać zdrową rywalizacje. W sali rehabilitacyjnej skupiliśmy się na zwiększaniu zakresu ruchu w stawach oraz na koncentracji nad wykonywanymi ćwiczeniami.